نقد و بررسی بازی غیر قابل تصور (قسمت اول)

0

در این مطلب به نقد و بررسی قسمت اول بازی غیر قابل تصور می پردازیم. این عنوان به تازگی منتشر شده است و دارای فضایی نسبتاً متفاوت با دیگر بازی ها می باشد. این بازی ساخت تیم دولاگ (DevLog) است و ۵ ماه بر روی آن کار شده است. برای خواندن نقد و بررسی و اطلاعات بیشتر، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

undreamed-episode-1-icon

نام: غیر قابل تصور (قسمت اول)

سازنده: DevLog

ناشر: DevLog

پلتفرم: اندروید

بازی غیر قابل تصور (قسمت اول) عنوانی سه بعدی در سبک ماجراجویی می باشد که توسط تیم DevLog ساخته و منتشر شده است. در این بازی شاهد اتفاقات غیرمنتظره ای برای کوروش راد -شخصیت اصلی بازی- هستیم. کوروش راد نویسنده ای مشهور می باشد که به خاطر مشکلاتی که شغل کوروش برای او رقم زده است، همسرش تینا او را تنها می گذارد. این بازی دارای سیستم تصمیم گیری می باشد که تصمیم های شما سه پایان متفاوت را برای شخصیت بازی رقم خواهند زد. این بازی با موتور بازی سازی Unity ساخته شده است.

undreamed-episode-1

گیم پلی

بازی غیر قابل تصور (قسمت اول) سه بعدی می باشد و شما می توانید شخصیت بازی را به هر طرف بچرخانید. شما در این بازی می توانید، در بیشتر خانه گشت بزنید و سرک بکشید. با گذاشتن انگشت خود بر روی صفحه نمایش گوشی و حرکت دادن آن، شخصیت بازی به آن سمت حرکت می کند. این شیوه حرکت بسیار مناسب به نظر می رسد، اما به خاطر شیوه نمایش سینماتیک دوربین بازی، بعضی اوقات کمی شما را اذیت خواهد کرد. هنگامی که از بین چند اتاق خانه رد می شوید زاویه دوربین تغییر کرده و همین باعث سردرگمی می شود. البته زاویه سینماتیک دوربین برای بخش های داستانی بازی عملکرد مناسبی بوده و از خسته کننده شدن بازی می کاهد.

در این بازی، شما بیشتر وقت را صرف جستجو برای اشیاء مورد نیاز خواهید کرد که پیدا کردن بعضی از آن ها در بخش تاریکی ممکن است طاقت فرسا باشد و نور چراغ قوۀ گوشی کمک چندانی برای یافتن بعضی از آیتم ها نخواهد کرد. زاویۀ دوربین در یافتن بعضی از آیتم ها وضع را بدتر خواهد کرد و دید واضح را از شما خواهد گرفت. البته در این بین، غافلگیری های ترسناکی وجود دارد که حس ترس را به خوبی به شما القا خواهد نمود. تعداد غافلگیری ها به اندازه ای است که در هر بار رفتن این بخش، تعدادی جدید سر راه شما ظاهر شوند. البته اگر مجبور شوید بیشتر از ۳-۴ بار بخش تاریکی را بروید، این غافلگیری ها چیزی بیشتر از اتلاف وقت خسته کننده ای نخواهند بود.

بخش باز کردن قفل ها (پس از پیدا کردن اشیاء مورد نیاز) ساده طراحی شده است و زیاد وقت شما را نخواهد گرفت. اگر راهنمای بازی را از منوی اصلی خوانده باشید، این بخش را به آسانی رد خواهید کرد و مشکلی در آن نخواهید داشت.

داستان

داستان بازی غیر قابل تصویر (قسمت الو) دربارۀ کوروش راد است. کوروش راد نویسنده ای با سابقه است که به بیماری روان پریشی مبتلا است و آنقدر در داستان های غود غرق شده که مشکلات زیادی را برای خود دامن زده است. در بحبوحه همین مشکلات او، همسرش تینا او را تنها می گذارد. داستان این بازی کمی شبیه به داستان سری بازی های Alan Wake می باشد.

بازی با روایت داستانی خوبی شروع شده و اطلاعات نستباً کافی را در اختیار بازیبار می گذارد، اما قبل از آنکه فرصت کافی را به بازیباز بدهد، او را درگیر وقایع مهمی از داستان کرده و ناگهان بازیباز را وارد بعد دیگری از داستان می کند. حال که فرصت مناسبی است اطلاعات بیشتری در اختیار بازیباز گذاشته شود، ناگهان بازی به پایان این قسمت می رسد و بازیباز را با ابهامات و سوالات فراوانی تنها می گذارد.

undreamed-episode-1-2

گرافیک

در این بازی اجزاء و اشیاء خانه به خوبی طراحی شده اند و حس بودن در خانه ای ایرانی را القا می کنند. البته تابلویی یا هیچ چیزی با نوشتۀ پارسی در بازی وجود ندارد اما نحوۀ چینش لوازم خانه و فرش ها، حس در خانه بودن را القا می کنند. شخصیت بازی نسبتاً خوب طراحی شده است و حرکات و انمیشین های او مناسب می باشند و مانند حرکات طیبیعی یک انسان می باشند.

این بازی دارای دو تنظیمات گرافیکی قوی و ضعیف است. در تنظیمات گرافیکی قوی، گرافیک اجزاء مناسب است، اما در حد عالی نمی باشد. گرافیک بازی در این حالت مشکلی ایجاد نخواهد کرد و باعث اذیت شما نخواهد شد. اما در تنظیمات گرافیکی ضعیف اینگونه نیست. در تنظیمات گرافیکی ضعیف، کیفیت بافت ها که بسیار خوب هم نمی باشند کمتر شده و نوشته ها به معنای واقعی غیر قابل خواندن خواهند شد.

صداگذاری

صداگذاری این عنوان در حد متوسط به پایین می باشد و به صورت حرفه ای بر روی آن کار نشده است. صدای شخصیت اصلی بازی متوسط می باشد و صدای شخصیت تینا با وجود فقط ۳-۵ دیالوگ در بازی ضعیف می باشد. واکنش شخصیت اصلی بازی در مواجهه با غافلگیری ها اکثراً یکسان بوده و بیشتر از ۲-۳ واکنش را دارا نمی باشد.

موسیقی های پس زمینه بازی در بعضی بخش ها مناسب بوده و فقط قسمتی از موسیقی پس زمینه گوش را آذار می دهد. صدای افتادن اشیاء و … هم در حد کافی کار شده است.

جمع بندی

بازی غیر قابل تصور (قسمت اول) عنوانی نوپا می باشد که تنها ۵ ماه بر روی آن کار شده است. این بازی قطعاً می توانست بهتر باشد و امید است که در قسمت های بعدی بیشتر بر روی موارد ذکر شده کار شود تا تجربه بهتری را برای بازیباز خلق کند. البته مواردی که ذکر شد مانع لذت بردن بازیباز از بازی نمی شود.

دریافت از کافه بازار

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید