نقد و بررسی بازی گمشده : اپیزود دوم

0

امروز به نقد و بررسی اپیزود دوم بازی گمشده می‌پردازیم. این اپیزود در ادامۀ قسمت قبلی است و شما همانند قسمت قبلی کنترل سربازی را در دست دارید که باید به مسیر خود ادامه دهید تا حقیقت را کشف کنید و از تونلی که در آن افتادید خارج شوید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

com-gomshodehe2-softrune2

نام: گمشده : اپیزود دوم

سازنده: میثم بیرانوند

ناشر: میثم بیرانوند

پلتفرم: اندروید

بازی گمشده : اپیزود دوم توسط میثم بیرانوند ساخته و منتشر شده است. بازی گمشده عنوانی سه‌بعدی است که در سبک ماجراجویی قرار می‌گیرد و رده‌بندی +۱۵ سال را از ESRB دریافت کرده است. این عنوان همانند قسمت قبلی تنها برای پلتفرم اندروید منتشر شده است. در این بازی شما نقش سربازی را بر عهده‌دارید که در ادامۀ داستان قسمت قبلی، پس از افتادن به درون یک شکاف، باید راه خود را از درون تونل پیدا کرده و ازآنجا خارج شود.

گیم پلی

در بازی گمشده : اپیزود دوم شما نقش یک سرباز را بر عهده‌دارید که می‌توانید با کلیک بر روی مسیر پشت سر خود، شخصیت را به جلو برانید. در این بازی شما شاهد سه حالت، راه رفتن بسیار آرام، آرام و دویدن خواهید بود.در حالت عادی شخصیت آرام راه خواهد رفت و در حالت نشانه‌گیری، شخصیت بسیار آرام راه خواهد رفت. در این بازی فقط بخش کوچکی وجود دارد که شخصیت می‌دود. این سه حالت مناسب به نظر می‌رسند، اما راه رفتن عادی شخصیت که آرام است، می‌توانید در بخش‌هایی بازیباز را خسته کند؛ این بدین خاطر است که در بسیاری از بخش‌های بازی چک پوینت های مناسبی تعبیه نشده‌اند و در صورت مردن باید مسیری نسبتاً طولانی را طی کنید تا به بخشی که در آن مردید برسید. برخلاف راه رفتن عادی، راه رفتن شخصیت در حالت نشانه‌گیری مناسب است و مشکلی برای بازیباز پیش نخواهد آورد.

مهم‌ترین بخش گیم پلی بازی تیراندازی است که حتی پس از تجربه زیاد بازی، به آن عادت نخواهید کرد و در طول بازی بسیار برای شما مشکل‌آفرین خواهد بود. برای نشانه‌گیری باید بر روی شخصیت کلیک کنید و برای نشانه‌گیری باید بر پایین یا بالای شخصیت کلیک کنید تا اسلحه به سمت بالا یا پایین برود. بخش نشانه‌گیری کاملاً آزاردهنده است و با یک کلیک اشتباهی اسلحه به حالت عادی خواهد برگشت و شما باید فرایند نشانه‌گیری را از اول به انجام برسانید. کلید شلیک در سمت راست صفحه قرار داده شده است و اگر با کمی فاصله بر روی آن کلیک کنید، باز هم نشانه به جای خود خواهد رفت و شلیک صورت نخواهد گرفت. این کلید باید بخش بیشتری را به‌جز تصویر شلیک مورد پوشش قرار می‌داد تا بازیباز راحت‌تر به عمل شلیک بپردازد. بخش ریلود اسلحه از دیگر بخش‌های آزاردهنده است که در شرایط بحرانی کاملاً ضد شما عمل خواهد کرد و با نشان داده نشدن میزان تیر باقی‌مانده، بسیاری از اوقات باعث مرگ شما خواهد شد. همچنین این بخش دارای باگ است.

بقیه اجزای گیم پلی بیشتر شامل کلیک کردن بر روی اهرم‌ها است که معمای چالش‌برانگیزی در آن‌ها وجود ندارد. کشتن زامبی‌ها نیز چندان لذت‌بخش نیست و همۀ آن‌ها تقریباً مشابه یکدیگر می‌میرند و شلیک به پای آن‌ها تفاوتی شکلی به سر آن‌ها ندارد و یکسان عمل می‌کند.

lost-episode-2-screenshot

داستان

داستان اپیزود دوم بازی گمشده در ادامۀ اپیزود اول است و در مورد سربازی است که پس در حال فرار از جنگلی مرموز به درون شکافی می‌افتد و باید ازآنجا راه خود را به بیرون پیدا کند.

نحوۀ پایان داستان این قسمت را می‌توان کمی بعد از اوایل بازی حدس زد و پایان به همان نحوی است که حدس زده می‌شد و بیشتر داستانی کلیشه‌ای است که جزئیات میان داستان نیز به‌خوبی کار نشده‌اند و بازیباز را بسیار کم علاقه‌مند می‌سازند. این وضعیت زمانی وخیم‌تر می‌شود که پایان این قسمت به نمایش در می‌آید و سرباز پس از پشت سرنهادن آن‌همه سختی، هیچ عکس العمی از خود بروز نمی‌دهد! جملات سرباز در میان بازی، جزئیات جدیدی را برملا نمی‌کنند و همان مواردی می‌باشند که خود بازیباز از مشاهدۀ موردنظر به فکرش می‌افتاد. همچنین کمک‌های شخصیت در حمل معماها به جلو بردن داستان بسیار کم است.

گرافیک

بخش گرافیک و طراحی پویانمایی‌ها ضعیف‌ترین بخش بازی است و اکثر پویانمایی‌های بازی کار کافی بر روی آن‌ها انجام نشده است. پویانمایی (Animation) مردن شخصیت و کشته شدن زامبی‌ها کاملاً یکسان است و در طول بازی تفاوتی نمی‌کند. در بخش‌هایی از بازی بهتر بود تا پویانمایی‌هایی به نمایش دربیاید، اما اتفاقی نمی‌افتد و شخصیت فقط به قدم زدن خود ادامه می‌دهد. جزئیات گرافیکی بازی در حد کافی نمی‌باشند و بسیاری از اجزا فقط در بخش‌های دیگری از بازی کپی شده‌اند. پشت‌صحنۀ بازی نیز تغییر مناسبی به خود نمی‌بیند و فقط در بخش‌هایی شاهد مواردی هستیم. در این میان تنها طراحی شخصیت اصلی در حد مناسبی است.

صداگذاری

صداگذاری این بازی ساده کار شده است و صدای بسیاری از بخش‌ها تکراری است و بازی هم چون بخش پویانمایی، دارای صداهای کافی چه در پشت‌صحنه و چه در هنگام رخدادها نیست. صداهای بازی باید تنوع بیشتری داشته باشند و بخش‌های بیشتری از بازی نیز صدادار شوند تا بر هیجان بازی افزوده شود.

جمع‌بندی

اپیزود دوم بازی گمشده به‌خوبی عمل نکرده است و در بسیاری از بخش‌های آن هنوز جای پیشرفت وجود دارد. این بدین معنا نیست که امیدی برای ادامۀ بازی نیست، بلکه این عنوان می‌تواند در اپیزود بعدی بسیار موفق‌تر عمل کند و با شرایط داستانی‌ای که در قسمت بعدی شاهد آن هستیم، داستان بازی می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز شود و در صورت ارتقای بخش‌های دیگر بازی، این عنوان قطعاً موفق‌تر عمل خواهد کرد.


 

+نکات مثبت:

  • طراحی مناسب شخصیت اصلی

-نکات منفی:

  • فقدان پویانمایی‌های کافی
  • داستان کلیشه‌ای

امتیاز: ۶/۱۰

 

دریافت از کافه بازار

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید